Entertainment

LET’S TALK about THE double standard IN travel

Posted: 02/20/2020 | February 20th, 2020

Kristin Addis from Be My travel Muse writes our regular column on solo female travel. It’s an essential topic I can’t adequately cover, so I brought in an expert to share her guidance for other women travelers to help cover the topics essential and particular to them! In this month’s article, she explores the double standards that come with solo female travel.

I rushed to the gate at Julius Nyerere airport in Dar es Salaam, Tanzania. As the agent checked my passport, he looked around me and, perplexed, asked if I was alone.

I’d just finished up four months of solo traveling up from South Africa, one of the best and many enriching solo trips of my life, and replied that yes, I was alone.

“Your husband lets you do that?” he asked incredulously.

Chápem. In Tanzania, it’s unthinkable for a woman, especially in her late twenties like I was, to travel alone. I gently let him know that nobody “lets” me do anything, and that I’m unmarried.

While I take pleasure in shifting paradigms when possible, I still wonder what it would be like if I were a man. how would I be perceived when I solo travel or write about it? how would people treat me differently?

1. They wouldn’t ask me whether or not my husband “lets me” travel alone.

From Tanzania to the Philippines, I’ve been asked where my sweetheart or husband is. I bet practically nobody would ask me if my girlfriend lets me travel alone if I were a man.

I wouldn’t have to question whether or not I ought to lie about being single. I wouldn’t argument wearing a decoy wedding band. My safety wouldn’t be tied up in my singleness.

2. They wouldn’t question whether a sweetheart or daddy pays for my trips.

Is it so unusual to believe that a woman can fund her own lifestyle? Why is there such a pervasive myth that women who travel solo are being bankrolled by someone?

When I travel, I pay for it, and when I travel with my partner, we split it 50/50.

I bet I wouldn’t have to state that if I were a man, though.

3. people might ask when I’m planning to work out down, but they wouldn’t do it with such frequency and entitlement to the answer

Maybe settling down with a white picket fence, 2.5 kids, and a canine named Spike used to be the norm, but we have much more mobility these days, and the internet, and too numerous people anyway. So why is it so darn essential to people that I eventually work out down?

I think in a way it’s saying, “Hey, this was the only option I gave myself, and now you have to follow suit.” For those who adhere to expectations, it’s unpleasant when others deviate from the norm, especially women.

But I’m not concerned about it. If and when I choose, I’ll do it, and if I don’t, that’s ok too. I’m approaching this much more like a man, OK?

Also, get out of my ovaries.

4. I’d be called adventurous and an explorer rather than irresponsible and stupid.

If I traveled solo as a man, even if something unfortunate happened to me, I’d be called an explorer and lover of life.

Yet as a woman, I’ve been called stupid, cautioned I’d be “found dead and cannibalized,” and accused of leading other women to their death (just look at the comments on this video, the worst of which I actually deleted).

5. I wouldn’t be cautioned I’d “get raped” if I traveled alone.

If I were a man, I’d only have a 6.6% chance of being told I’d “get raped” if I travel alone, versus nearly 70% as a woman.

This is problematic on so numerous levels, it is worthy of its own post.

6. I’d be able to wear what I want.

In some places, I can’t wear what I want. I understand that modesty is built into the culture in numerous places around the world, and I respect it and assimilate when in those countries.

But that doesn’t imply I have to pretend that I delight in wearing long sleeves and pants in 90-degree weather with 90% humidity while the young boys get to wear shorts and tank tops.

7. I wouldn’t have had to wonder what the hell to do when cornered in an elevator in Santiago by two big men, saying salacious things to me in Spanish.

When I traveled through Patagonia with a male friend, nobody harassed me, assuming I wasn’t available. Yet when we parted ways so that I could solo travel — something that was essential to me to do — the catcalls started pouring in.

Sadly, I’ve been catcalled in practically every country that I’ve been to, even the ones you’d least expect (yet not whatsoever in southern and eastern Africa — points for Africa!). It ranges from “ciao bella” to being chased down the sidewalk.

It is not a compliment, it’s an assertion of power, and it’s exhausting.

In Santiago, it crossed the line into frightening when two huge men got into an elevator with me, hovered over me, and harassed me. It was the ideal place, because who could help me in there?

Would that have happened to a man?

(On the positive side, if I were a man, locals might not be asa o mňa starajú o mňa ako početné. Ľudia sa na mňa nemohli spoliehať priamo na to, ako to robia. Najlepšie alebo zlé, ženy majú tendenciu byť vnímané čo najviac pokojnejšie a jemnejšie a potrebujú ochranu.)

8. Nikto by ma napadol na verejnosti v Nepále.

V Pokhara, Nepál, po náhodnom rozrezaní energie, slnko bolo nastavené a ja som si uvedomil, že potrebujem vodu na pitie, aby som sa dostal cez večer. Aj keď sa rozhodol, že nebudem chodiť sám, keď sa tmy dostane, musel som tak urobiť v tomto prípade.

Počul som, že som kričal predtým, než si uvedomil, že miestny muž chytil moje prsia. Rozočli som sa a nevidel som nič, ale zadnú časť hlavy, keď utiekol ako zbabelec, je.

Každý, kto v blízkosti predstieral, že samozrejme nevideli nič.

9. Ale možno, že polícia by mi vzala oveľa vážnejšie.

Zaujímalo by ma, keby som bol muž, ktorý si vyžaduje políciu, si všimol, počúvali mi? Bol by dôstojník stále prevrátil oči a konal, ako som zničil svoju noc tým, že požiadal o sprievodcu späť do môjho penziónu?

Môžem sa čudovať len, či by to bolo iné.

10. Urážanie môjho zadku by nebol témou diskusie o post o cestných cestách.

Keď ženy zdieľajú o niečom, ako je cestovanie na sociálnych médiách, prečo je hanba telo stále niečo?

Prečo, na post o cestných cestách všetkých vecí, niekto cíti potrebu informovať ma, že môj zadok je plochý? Stalo sa to aj muži? Myslím, že nie.

11. Nechcel by som mal internetový stalker požadovať nahý selfie od mňa celé mesiace na všetkých mojich sociálnych platformách.

Ak je sólový ženský cestujúci občas ťažké, skúste písať o tom. Majte niektorý z mojich mužských rovesníkov, aký bol navždy obťažovaný po mesiacoch na konci, na každej platforme, stalker požadoval nahému sebectvo?

Žiaľ, ženy sú zamerané na online spôsob oveľa viac ako muži. Podľa BBC, jeden z troch dospievajúcich dievčat bol sexuálne obťažovaný online.

Prečo nemôžeme len zdieľať naše cestovné obrázky v pokoji?

12. Nebol by som dostať záplavu pripomienok z jemných samcov na takýchto správach.

Vždy sa to stane, ale som zvedavý: Prečo by mal nejaký egalitársky muž, ktorý má schopnosť vidieť veci z pohľadu niekoho iného, ​​niekedy si to vezmete? Prečo poukazuje na otázky v našej spoločnosti automaticky sa rovná obviňovaniu mužov?

Hlasnejšie, pre tie v chrbte: to nie je.

***
Samozrejme, že existujú aj nevýhody pre mužských sólových cestujúcich – a výhody, ktoré len ženy, ktoré cestujú sólo, si užívajú. Môžu existovať implicitný počet na prvok medzi ženami, ktoré presahuje kultúry a čas a čas, ľudia boli veľkorysí voči mne spôsobmi, ktoré som nečakal.

Nakoniec som stále milujem a šampión sólového ženského pohybu a verím, že každá žena by to mala urobiť. Som len chorý zo všetkých dvojitých štandardov a myslím, že je to najvyšší čas, aby ste ich zavolali.

Kristin Addis je sólovými ženským odborníkom, ktorý inšpiruje ženy, aby cestovali po svete autentickým a dobrodružným spôsobom. Bývalý investičný bankár, ktorý predával všetky svoje veci a opustil Kalifornie v roku 2012, Kristin má sólo cestoval po svete viac ako osem rokov, ktorý pokrýval každý kontinent (okrem Antarktídy, ale je to na jej zozname). Tam je prakticky nič, čo sa nebude snažiť a prakticky nikde nebudú preskúmať. Môžete nájsť oveľa viac svojich drobností v mojich cestovných múzeách alebo na Instagram a Facebook.

Rezervujte si výlet: Logistické návrhy a triky
Rezervujte si let
Nájdite lacný let pomocou Skyscanner. Je to môj obľúbený vyhľadávač, pretože vyhľadáva stránky a letecké spoločnosti po celom svete, takže vždy viete, že žiadny kameň zostane nechutný.

Rezervujte si ubytovanie
Môžete si rezervovať ubytovňu s Hostelworld. Ak chcete zostať niekde iné ako hostel, použite Booking.com, pretože neustále vracia najdostupnejšie sadzby pre penzióny a hotely.

Nezabudnite na cestovné poistenie
Cestovné poistenie vás ochráni pred chorobou, zranením, krádežou a zrušením. Je to rozsiahla ochrana v prípade, že sa niečo pokazí. Nikdy nechodím na výlet bez toho, ako som ho musel používať v minulosti. Moje obľúbené spoločnosti, ktoré ponúkajú najlepšiu službu a hodnotu, sú:

SafetyWing (best for everyone)

Poistiť moju cestu (pre osoby nad 70)

Medjet (for additional evacuation coverage)

Ready to book Your Trip?
Check out my resource page for the best companies to use when you travel. I list all the ones I use when I travel. They are the best in class and you can’t go wrong using them on your trip.

Share this post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *