21 Najlepšie veci, ktoré môžete robiť v Cusco, Peru

Kedysi, Cusco bolo hlavným mestom INCA Empire. V súčasnosti je to skôr ako cestovný kapitál v Južnej Amerike.

To je vďaka blízkosti mesta Machu Picchu-jednému zo siedmich zázrakov sveta a hlavnej položky vedier pre cestujúcich po celom svete.

Aj keď môžete na ceste do starobylého mesta Incas prebudiť Cusco, toto fascinujúce mesto stojí za pár dní. Pre začiatočníkov budete musieť pred odchodom na tento epický trek aklimatizovať do vysokej nadmorskej výšky.

V spoločnosti Cusco je potrebné robiť niekoľko úžasných vecí, aby vás niekoľko dní zaneprázdnilo. Predtým, ako sa vydáte do Machu Picchu, môžete sa pozrieť na niektoré múzeá a ďalšie ruiny Inkov v tejto oblasti, aby ste sa dozvedeli oveľa viac o starodávnej civilizácii.

CUSCO je tiež plný dobrodružných aktivít vrátane horských bicyklov a raftingu na bielu vodu.

Po veľkom dni objavovania sa môžete vrátiť do mesta, aby ste sa potešili z peruánskej kuchyne a nejakého pekného nočného života. znie to dobre? Čítajte ďalej pre oveľa viac najlepších vecí, ktoré môžete robiť v Cusco.

Obsah
1. Preskúmajte Plaza de Armas
2. Urobte si úplne bezplatnú pešiu prehliadku
3. Pozrite sa na ohromujúce kostoly
4. Začnite svoj výlet Machu Picchu
5. Túra na Cristo Blanco
6. Pozrite sa na ruiny Inkov
7. Vzorku miestnej kuchyne
8. Štúdium španielsky
9. Múzeum poskakovanie
10. Go Mountain Bicykle
11. Trh San Pedro
12. Pozri 12-uhlový kameň
13. Denný výlet do soľných rybníkov
14. Nakupujte v San Blas
15. Naučte sa, ako vyrábať čokoládu
16. Choďte na rafting na bielu vodu
17. Pite chicha a zahrajte si sapo
18. Zažite miestny festival
19. Pozri futbalový zápas
20. Získajte masáž
21. Radosť z nočného života
Teraz viete, čo robiť v Cusco

1. Preskúmajte Plaza de Armas

Váš prieskum Cusca by mal začať v Plaza de Armas.

Rovnako ako na mnohých miestach v Latinskej Amerike, je to historické centrum mesta. V Cusco má hlavné námestie krásne pestovanú záhradu, ústrednú fontánu a sochu vládcu InCan Pachacuti.

Keď už hovoríme o Inkovi, toto bolo kedysi miesto Haukaypata – úžasného námestia Inkov. Zatiaľ čo španielski dobyvateľov postavení na pôvodnom štvorci už dávno, stále nájdete stopy Inkov v každom rohu v Cusco.

Prejdite sa okolo Plaza de Armas a vy si rýchlo všimnete rôzne vrstvy histórie, ktoré sú tu prítomné.

Okolo Plaza de Armas nájdete niektoré z najdôležitejších kultúrnych a historických pamiatok, ako napríklad krásna katedrála Cusco.

Plaza je tiež obklopené kamennými arkádami, ktoré Španieli postavili, ktoré sú teraz väčšinou plné obchodov a agentov, ktorí uspokojujú obrovské množstvo turistov, ktorí sa pozrie na Cusco.

V oblasti je tiež veľa kaviarní a barov, z ktorých mnohé ponúkajú vynikajúci výhľad na námestie.

Jednou z najlepších vecí, ktoré môžete robiť v Cusco, je jednoducho chytiť okenné sedadlo na jednom z týchto miest, aby ste sa potešili nápojom a pozreli si odchody nižšie. Obzvlášť ma potešilo v kaviarni Cappucino Cusco, ktorú nájdete na mape tu.

2. Urobte si úplne bezplatnú pešiu prehliadku

Aj keď je zábavné preskúmať Plaza de Armas sami, je to oveľa lepšie s dobre informovaným miestnym sprievodcom a skupinou kolegov cestujúcich. To je presne to, čo získate, keď sa zaregistrujete na úplne bezplatnú pešiu cestu Cusca.

Inkan Milky way runs walking trips of the city each day at 10AM in both English and Spanish (groups are separated, not bilingual). Ak vynecháte ranné turné, môžete len skočiť na turné o 13:00 alebo 3:30.

These totally free walking trips give you a terrific introduction to Cusco.

You’ll learn a lot about the city’s long history, from the terrific achievements of the Incas to their collapse and conquest at the hands of the Spanish. Along the way, you’ll have plenty of chances to ask your guide questions and get some recommendations for what to do after the tour. 

Tours meet in the Plaza Regocijo in front of the chocolate museum (check the map here). just look for the guides wearing their bright yellow vests. speaking of the guides, they rely on your generous suggestions for their income and to keep these trips running. 

3. check out the stunning Churches

There are several stunning churches in Cusco that are well worth a visit. the most noteworthy is the Cusco Cathedral, which took nearly a century to build. It’s a mixture of Gothic, Renaissance, and Baroque styles, and is an absolutely beautiful building.

As is the case in much of Latin America, the Spanish built a cathedral over an indigenous temple. before the conquest, this site was home to the palace of  Viracocha, onez najdôležitejších božstiev pre Inkov.

Aj keď je kostol zvonku úžasný, musíte sa skutočne oceniť.

Vo vnútri môžete obdivovať ozdobné oltáre pokryté zlatým listom. Katedrála má tiež veľké množstvo archeologických pamiatok a koloniálneho umenia.

Mnoho známych kusov je replika Davinciho „poslednej večere“. Pozrite sa pozorne a uvidíte, že na jednej z tanierov sa objaví miestna špecialita – morča.

Ak si kúpite lístok na náboženské okruhy, môžete si pozrieť katedrálu Cusco. Tieto stoja 30 podrážok (10 dolárov) a tiež vám umožňujú pozrieť sa na kostol San Blas, kostol San Cristobal a múzeum náboženského umenia.

Prípadne si môžete kúpiť lístok na 25 podrážok (8 dolárov) na vyskúšanie katedrály samostatne. Ako vidíte, je dobré dostať sa na kombinovaný lístok.

4. Začnite svoj výlet Machu Picchu

Cusco je sama osebe úžasné mesto, ale hlavným dôvodom, prečo sem mnohí ľudia prichádzajú, je jeho blízkosť k Machu Picchu.

Ak sa chcete pozrieť na starodávne mesto Inkov – a som si istý, že ste – potom skončíte cez mesto pred a po svojej ceste.

Jednou z najlepších vecí, ktoré môžete robiť v Cusco, je vydanie sa na vaše dobrodružstvo Machu Picchu.

Každý jednotlivý cestovný agent a operátor výletov v Cusco vám môžu pomôcť naplánovať si cestu doživotnej do Machu Picchu. Máte niekoľko rôznych možností, ako ísť do jedného zo siedmich zázrakov sveta, v závislosti od vašich záujmov a rozpočtov.

Po mnohých rokovaniach sme sa rozhodli urobiť trek Machu Picchu Jungle.

Tento výlet naplnený dobrodružstvom zahŕňa zjazdové horské bicykle, rafting (čaká sa na počasie), zipling a dokonca aj trochu turistiky na trase Inkov. Môžete sa zaregistrovať na výlet 4D/3N za menej ako 300 dolárov na osobu. Vzhľadom na všetky aktivity, na ktoré sa vzťahuje táto cesta, je to vynikajúca dohoda.

Ak by ste sa rozhodli urobiť Classic Machu Picchu Trek (4 noci, 5 dní), budete si to chcieť rezervovať vopred. Dozviete sa oveľa viac v tomto komplexnom príspevku o Trekking Machu Picchu.

Iba určitý počet ľudí je povolený každý deň a toto číslo je ešte menej za to, aby ste mohli vyraziť na jednu z dvoch hôr vo vnútri. Zarezervujte si čoskoro, aby ste sa vyhli sklamaniu!

5. Túra na Cristo Blanco

Akonáhle sa dostanete na výlet Machu Picchu v poriadku, je čas vrátiť sa k objaveniu tohto úžasného peruánskeho mesta. Jednou z najlepších vecí v Cusco je určite turistika až po sochu Cristo Blanco.

Táto veľká socha Ježiša sedí na vrchu hory Pukamuqu vo výške 3 600 metrov. Stačí sa pozrieť z Plaza de Armas a ste si istí, že v diaľke vidíte jasne bielu sochu.

Aj keď sa môžete dostať na Cristo Blanco prostredníctvom autobusu Trip alebo Taxi, najlepším spôsobom, ako oceniť tieto panoramatické výhľady, je tým, že si ich zarobíte tvrdým spôsobom! Je to asi 30-40 minút túra z centra mesta. Nezabudnite so sebou priniesť opaľovací krém a veľa vody.

A pozrite sa na sochu Cristo Blanco, dá sa ľahko kombinovať s výletom k ďalšej položke v našom zozname.

6. Pozrite sa na ruiny Inkov

Predtým, ako sa vydáte do Machu Picchu, stojí za to skontrolovať niektoré ďalšie ruiny Inkov, ktoré obklopujú Cusco. Najbližšou voľbou z mesta je Sacsayhuaman, ktorý sa nachádza na vrchole kopca neďaleko sochy Cristo Blanco.

Existuje niekoľko teórií, aké funkcie mal Sacsayhuaman. Vzhľadom na svoju polohu vysoko na kopci a jeho dobre zhotovené steny sa predpokladá, že bola pevnosťou. Veľké námestie tu tiež poukazuje na to, keď slúži ako slávnostné centrum.

Bez ohľadu na funkciu, ktorá slúžila, ruiny v Sacsayhuamane sú celkom pôsobivé. Odhaduje sa, že viac ako 20 000 mužov pracovalo na extrahovaní kameňov a potom ich vytiahli do kopca. Tiež rezajú balvany tak opatrne, že ich dokázali spojiť bez malty.

Mnoho miestnych obyvateľov žartom označuje túto inca Citadel ako „sexy ženu“, pretože to nie je tak ďaleko od rodnej výslovnosti mena. Je to určite dobrý trik, ktorý vám pomôže zapamätať si meno!

Jedným z problémov s ísť na Sacsayhuaman je to, že si nemôžete kúpiť lístok na vyskúšanie tejto jednej stránky. Musíte si kúpiť úplný lístok na cestujúcich za 130 podrážok (47 dolárov), ktorý vám poskytne vstup na 16 rôznych stránok, alebo čiastočný lístok (obvod jeden) za 70 podrážok (25 dolárov), ktoré vám umožňujú skontrolovať ďalšie tri zrúcaniny.

Ak to znie komplikovane, je to preto, že je to tak. Prečítajte si oveľa viac o rôznych možnostiach tu.

Ruiny sú otvorené každý deň od 7:00 do 18:00. Ruiny Sacsayhuaman a Cristo Blanco nájdete tu na mape.

7. Vzorkulocal Cuisine

Without a doubt, one of the top things to do in Cusco is sampling the local cuisine. Of course, you can find Peruvian classics like ceviche and lomo saltado, but you’ll also want to try some dishes that are specialties of Cusco.

To start your day off, join the queue of locals at the market to purchase up a piping hot bowl of caldo de gallina, a delicious chicken soup. another local preferred is chicharrón – fried pork that’s typically served alongside potatoes and corn. 

While walking around Cusco, you’re sure to spot plenty of alpacas. Not only are these animals kept for their wool, but they’re also on the menu. In restaurants around Cusco, you can try alpaca steak and even alpaca burgers. 

You may think of guinea pigs as cute pets, but here they’re a delicacy. Called cuy in Spanish, they have been an essential food source in the region for centuries. It’s grilled up and served whole, with the head, teeth, legs, and all. 

8. Štúdium španielsky

As a major traveler hub, Cusco is very used to gringos with awful Spanish. While you can certainly get by with English and body language here, you’ll have a much better trip if you pick up a bit of español. 

There are numerous Spanish schools in Cusco that can help you get beyond simply “hola” and “gracias.” No matter your level, you can find a Spanish course that’s best for you in Cusco. 

Most schools offer private lessons, group lessons, and immersion programs where you live with a local family in a homestay. With so numerous amazing things to do in Cusco, this is a terrific place to hunker down for a while and improve your Spanish. 

I didn’t actually take Spanish class while we were in Cusco, but the folks at Peru Hop have put together this valuable guide to the various Spanish schools in town. 

9. Múzeum poskakovanie

If you delight in going to museums when you travel, then you’re in for a real treat in Cusco. The city is home to tons of outstanding museums covering art, history, archaeology, and much more. There’s even a museum dedicated to the coca leaf here!

Which museums you choose to check out in Cusco depends on your interests and whether or not you want to purchase the traveler ticket. That’s because some of the museums can only be went to with the ticket.

It’s kind of annoying, but that’s just the way it is in Cusco. here are some you can check out without the problems of the traveler ticket:

The museum of Pre-Columbian Art is the only one of its kind in Peru. here you’ll find hundreds of artifacts that were sent to Cusco from the popular Larco museum in Lima. entrance is 20 soles ($7) for foreigners and they’re open each day from 8AM to 10PM.  get directions by checking the map here. 

If you want to learn much more about the Incas, you’ll certainly want to check out the Museo Inka. It’s located in a grand colonial mansion and has gold, pottery, jewelry, and even mummies.

It’s open from 8AM-6PM from Monday to Friday and 9-4 on Saturday. entrance for foreigners is 10 soles ($3).

10. Go Mountain Bicykle

For the adrenaline junkies out there, one of the top things to do in Cusco is heading out of the city on a mountain biking tour. With so numerous hills and such an abundance of stunning scenery in the sacred Valley, the options for mountain biking are practically unlimited here.

Many trip operators in town run half or full-day trips that include a bit of mountain biking mixed in with check outs to some of the surrounding Inca sites. many of the half-day trips are pretty relaxed, while some of the full-day outings feature a bit of uphill biking. 

In addition, you can also sign up for multi-day mountain biking adventures that take you all the way to Machu Picchu. For advanced riders, there are some pretty amazing single track trails as well. 

Since Cu

Share this post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *