How to book low-cost FLIGHTS to EUROPE, MALDIVES and a lot more with Scoot!

On our first night in Athens, our cab motorist went out of his way and took us to the top of Mt. Lycabettus at no extra charge. The hill is called the Balcony of Athens for its breathtaking view of the Acropolis, overlooking the city. “Gosh, is this even real?” Vins whispered in jest and in awe.

In jest because this stop was never part of our plan. I don’t even know why we let our driver, a complete stranger, take us there barely an hour into this trip. In awe because as we stood there, a strong feeling of disbelief enveloped us. We just couldn’t believe we were there. That feeling has been quite familiar to us. It was also there when we were admiring the surreal landscapes of China, the atolls of the Maldives, the huge expanse of Australia, and the celebrated landmarks of Europe. and all these were made possible by the rise of affordable carriers.

Over the past several years, affordable carriers have made lots of destinations a lot more easily accessible to a lot more people. one of them is Scoot! This Singapore-based airline has connected cities in Asia to over 60 other cities, including crucial destinations in Europe and Australia. and they’re just getting started. These days, Scoot is figured out to change the perception that low-cost fares indicates compromising on comfort. In fact, when we flew from Athens back to Singapore, just before exiting, the passengers gave the staff applause not just for the safe, smooth flight but for the attentive service. Sure, I’ve seen that sort of display of appreciation happen before, but this was the first time I saw it on board a affordable flight. It was a terrific thing to witness. and well-deserved, too!

Still, lots of travelers (especially first-time fliers) are still at a lost when it pertains to scoring inexpensive fares. We got in touch with our contacts at Scoot and asked them to share some insider ideas not just on snagging low-cost fares but also making your Scoot journey a lot more comfortable.

1. know when it’s best to book a flight.

I used to work for an airline in my pre-blogging past life (LOL), and one thing that budget travelers need to understand when trying to score low-cost flights is the pricing system. You see, not all seats on a plane are priced the same. Some are more affordable than others. and I’m not talking about service class vs economy class. even within economy class, the price of the seats can vary greatly.

By default, the system displays the least expensive year-round fares first so they sell out first. That’s why typically the closer your travel date is, the a lot more expensive the flight gets. but does that indicate that you have to book really early to score the lowest fares? Hmmm. Nie naozaj. There’s some truth to it, but not quite.

You see, it’s not really how early you are. but yes, it’s all about the timing. a lot of airlines open flights for booking in their system up to two seasons (12 months) in advance. The crucial is to search just when these flights are made available. It’s beneficial to know when exactly these seasons start and end:

Summer season: begins on the last Sunday of March and ends on the last Saturday of October

Winter season: begins on the last Sunday of October and ends on the last Saturday of March

Of course, in addition, the airline can choose to bring down the cost any time of the year when they’re running a promotion.

2. book a mid-week flight and avoid the holidays.

Some budget travel experts say that if you want to snag low fares, search for flights on Wednesdays, just after midnight. According to our airline contacts, however, that is not true at all. Booking on Wednesday does not guarantee or increase probability of finding more affordable flights. but booking a Wednesday flight probably will because in general mid-week flights are more affordable than weekend flights.

However, flights scheduled on public holidays, regardless of what day of the week they fall, are normally pricier. There is such a thing as a “blackout period,” which normally covers the week before and after a major holiday. This because of dynamic pricing. What it does, in a nutshell, is cause the prices to readjust according to lots of aspects including demand.

In the Philippines, blackout periods are the days surrounding the following:

Svätý týždeň

Christmas

Nový rok

Všetkých svätých

Deň práce

In Singapore, these are some of the blackout periods:

Čínsky Nový rok

Deň práce

Hari Raya Puasa (Eid al-Fitr)

Christmas

If two major celebrations are happening on consecutive days, especially if they fall next to a weekend, that’s a height period too.

3. Avail of ‘Take Off Tuesday’ Promo.

Wednesday may not be as magical as some people think, but when it pertains to Scoot, Tuesday is the gift that keeps on giving. and it’s not just a rumor or a myth. Each month, Scoot has a so-called Take Off Tuesday promotion, which is a 3-day salE Začínajúc od prvého utorka v mesiaci, keď ponúkajú zľavnené letenky do niektorých svojich destinácií vrátane Atén a Berlína (hoci určité lety a dátumy nemusia mať zľavu zľavu). Je to úžasné, ak máte flexibilné dátumy cestovania!

Záujem? Zhodou okolností je dnes najaktuálnejšia v utorok Scoot, ktorá sa vydáva, dnes a bude prebiehať až do štvrtka (6. septembra)! Tu sú vzorky cestovných!

✅ Kliknutím sem zobrazíte oveľa viac zľavnených cestovných pre ďalšiu dovolenku!

4. Zaregistrujte sa ako zasvätenec Scoot.

Ak chcete byť prvým, kto viete o nízkych cestovných alebo keď budú lety k dispozícii pre nové destinácie, zaregistrujte sa ako zasvätenec Scoot a informujte sa o aktuálnych správach a promóciách. Nielen to, že po registrácii dostanete aj 15% zľavu na uvítací poukaz. Navyše dostanete aj poukážku na narodeniny. Premyslený dotyk!

Ďalšou úžasnou vecou o tom, že máte zasvätený účet, je to, že vám umožňuje rezervovať rýchlejšie, pretože nemusíte zadávať osobné údaje. Je to nevyhnutné, keď dôjde k obrovskému predaju alebo keď sa viacerí používatelia snažia rezervovať ten istý let a sedadlá sú obmedzené!

5. Platte iba za doplnky, ktoré potrebujete.

Jednou z kritík, ktoré dostupné dopravcovia zvyčajne dostávajú, je to, že v predvolenom nastavení publikované sadzby pokrývajú iba cestovné a musíte zaplatiť za všetko, čo chcete pridať. Ale je to preto, že niektorí z nás sú tak zvyknutí na nastavenie starších leteckých spoločností, v ktorých sú zákazníci účtovaní za všetko, a to aj za tých, ktorých nebudete používať.

Odstránením ceny na cestovné a možnosti, že platíte iba za to, čo chcete alebo potrebujete. A ak niečo nepotrebujete, neplatíte za to. Použitie Scoot prichádzajú do zväzkov:

Fly: Economy Seat + 10 kg ručnej batožiny

Flybag: Sedadlo + 10 kg ručnej batožiny + 20 kg Check-in batožina

Flybageat: Sedadlo + 10 kg ručnej batožiny + 20 check-in batožina + teplé jedlo

Ak váš let trvá menej ako hodinu, predobjednávajte jedlo alebo občerstvenie, ak to nechcete. Nebo vie, koľko jedál som odmietol na palube letov s úplnými službami, pretože som nemal hlad. Ak plánujete iba spať celý let (ako vždy), prečo pokrývať poplatok za príjem z ľahkého hľadiska alebo Wi -Fi?

To isté s poplatkami za batožinu. Normálne nekontrolujem tašky na môj odchádzajúci let. (Balí svetlo!) Ale keď viem, že by som si trochu nakupoval suveníry alebo Pasalubong, zarezervujem si príkaz na odbavenie batožiny (zväzok flybag) pre môj spiatočný let.

6. Ponuka na aktualizáciu triedy služieb!

V prípade letov pomocou lietadiel Boeing 787 má Scoot túto takzvanú bid4biz, funkciu, ktorá vám umožní uchádzať sa o bezvýhradné sedadlá v servisnej triede. Plánujete svoju cenu, aby ste vedeli, že je to niečo, čo si môžete dovoliť a je príjemne. Ak urobíte najlepšiu ponuku a je schválená, dajú vám vedieť deň pred plánom letu. Je to úžasný spôsob, ako skórovať sedadlá v triede servisu a potešiť sa vo všetkých výhodách, ktoré s nimi prichádzajú ako oveľa širšie nohy, odevenia 30 kg, 2 tašky na ruky (prepravu) až do 15 kg a prioritná kontrola -V a palubní.

Skóre lacných, ale pohodlných letov budete mať oveľa viac peňazí a energie, ktoré môžete minúť, keď už ste vo svojom mieste, čo naznačuje, že získate oveľa viac epických spomienok!

Ak chcete vyhľadať lacné lety alebo sa dozvedieť oveľa viac informácií o Scoot, pozrite si www.flysoot.com.

2 ⃣0⃣1⃣8 ⃣ • 9⃣ • 4 ⃣

Viac nápadov na YouTube ⬇

Súvisiace príspevky:

Výber z balenie stredomorských operátorov

Ako pomôcť financovať vaše cesty

Top 10 najväčších cestovných buzzkills a ako sa im vyhnúť

Tip na rozpočet: skóre hotelové izby za menej s cestovným cestovaním

10 funkčných nápadov, ktoré by som si prial, aby som sledoval skôr, ako som začal cestovať

6 kreatívnych spôsobov, ako predviesť svoje najlepšie cestovné fotografie doma

13 ľahké cestovné nápady pre výlet bez stresu

Novoročné predsavzatia pre cestujúcich

Share this post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *